1. Třídění prádla

Roztřídit špinavé prádlo je tou nejméně oblíbenou věcí, ale určitě se vyplácí. Známá je poučka praní bílého prádla zvlášť. V případě, že se vám povede shromáždit pračku stejně barevného prádla, máte vyhráno. Čím podobnější barvy perete, tím méně ztrácíte jejich barevnost. Vyplatí se prát zvlášť černé a tmavé prádlo, dohromady můžete prát zelenou a modrou.

Přemýšlejte také nad materiály. Jinak perete bílé bavlněné prádlo nebo povlečení, jinak barevné vlněné oblečení nebo jemné spodní prádlo. Často pomohou cedulky na oblečení, jejich složení a doporučené teploty praní.

2. Prací prostředek

Vybrat správný prací prostředek je tak trochu věda. Rozhodně si nevystačíte s jedním univerzálním pracím práškem, nebo gelem. Pozor na prášek na bílé prádlo, to skutečně používejte pouze na něj. Obsahuje rozjasňující látky, které by vašemu barevnému prádlu uškodili. Po delší době praní by jasné barvy vybledly a působily opraně.


Na barevné prádlo používejte skutečně prací prášky, nebo gely určené na barevné prádlo. Spíše můžete vyprat bílé prádlo práškem na barevné prádlo než obráceně! Ale jenom krátkodobě, bílá by působila později zapraně.

Na černé a tmavé prádlo je vhodné používat speciální prostředky proti blednutí barev. Dobře fungují prací prášky nebo gely na určené pouze na černé prádlo a oživení černé barvy jak například Perwoll Schwarz, nebo Spee Black

Na vlněné prádlo, různé svetry a jemné pletené oblečení používejte výhradně prášky nebo gely na vlnu. Jenom správným a šetrným praním zabráníte jejich vytahání nebo dokonce sražení.

3. Prášek nebo prací gel


Také stále v drogerii narážíte na prací gely? Zkuste je vyzkoušet, jsou zajímavou alternativou oproti pracím práškům a začínají se stále více osvědčovat. Gely mají totiž tu výhodu, že se lépe rozpouštějí a to i při nižších teplotách. Nezůstávají vám na vypraném prádle stopy pracího prášku a ušetříte energii. Vhodné josu zejména na praní těžkého a objemného prádla jako jsou bundy, deky a jiné velké kusy.

4. Dávkování pracího prášku

Doporučené dávkování pracího prášku je vždy uvedeno na jeho obale. Postupem času sami zjistíte, kolik ho skutečně potřebujete.  Obecně při dávkování zohledněte i to, jak moc je pračka naplněná. Když perete méně prádla, uberte i prací prášek. Pokud perete v tvrdé vodě je potřeba více prášku stejně tak, jako když je prádlo velmi špinavé. Vzhledem k tomu, že prací prostředky z Německa jsou vysoce koncentrované, dávkuje se mnohem méně prostředku než jste zvyklí.

5. Skvrny a špinavé prádlo


Na skvrny pomohou speciální odstraňovače skvrn, které těsně před praním nanesete na skvrny. Zvýší se tak jejich účinnosti než při pouhém praní. Nechejte působit jen po tak dlouho dobu, jaká je doporučovaná na obale.Skvrny můžete také před praním předeprat lehce mýdlem nebo namočit v prášku, snáze je pak vyperete. Zároveň ušetříte tím, že nemusíte zvyšovat množství pracího prášku nebo teplotu při samotném praní.

6. Plnění pračky


Optimálně naplnit pračku je výhodné z hlediska úspory energie i dobře vypraného prádla. Každé praní spotřebovává energii, není tedy dobré prát pračku napůl prázdnou. Naopak, pokud pračku naplníte příliš, prádlo bude velmi zmačkané, bude se obtížně žehlit a ani se nevyperete úplně do čista.

Chytré pračky si sami nastaví dobu praní s ohledem na množství praného prádla. Pozor, při kratší době praní je také nutné použít méně pracího prášku! Prášek by se nestihl rozpustit nebo řádně vyplavit. Prádlo by pak bylo skvrnité nebo by zbytek prášku mohl podráždit vaší pokožku.
Platí, že v optimálně naplněné pračce by měl zůstat mezi prádlem a bubnem takový prostor, že do něj vložíte na výšku svojí dlaň.

7. Prací program


Dnešní pračky mají velké množství pracích programů. Vždy volte prací program přesně podle druhu a materiálu prádla. Nevyplácí se prát všechno prádlo na jeden univerzální program. Jiný program volte pro ložní prádlo, které potřebuje vysoké teploty. Na vlněné oblečení volte naopak šetrný program pro praní v ruce.

8. Teplota praní


Dnešní pračky jsou již stejně účinné jako prací prášky. Nemusíte používat tak vysokých teplot při praní jako dříve. Na praní běžného barevného prádla, košil nebo triček, které nejsou příliš zašpiněné, stačí teplota 30 stupňů. Prádlo zůstane déle barevné a ušetříte energii. Ložní prádlo a kapesníky stačí prát na 60 stupňů. Pro jemné prádlo a vlněné svetry naopak nepoužívejte vysokých teplot ani ždímání.

9. Aviváže


Aviváže jsou věčnou otázkou. Někteří preferují velmi provoněné, voňavé a měkké prádlo, ti rádi používají aviváž. Někteří jsou zastánci toho, že prací prášek vonní sám o sobě a aviváž nepoužívají vůbec.Záleží skutečně jen na vás. Dnešní prací prášky mají sami příjemnou vůni. Ale aviváž prádlu rozhodně neškodí.  Také se často používá pro odstranění antistatického náboje ze svetrů a vlněného oblečení. Dnes je již v nabídce také mnoho sensitive aviváží určené pro citlivou pokožku. Správně vymáchané a odstředěné prádlo však neobsahuje ani prací prostředek ani aviváž a tak by neměl způsobovat podráždění.

Obecně však platí, že aviváž se nesmí používat na speciální materiály outdoorového oblečení a funkčního moirového prádla. Snižuje se tak jejich schopnost odvodu vody a savosti, aviváží byste ucpali povrch materiálů. Pro praní sportovního prádla máme v nabídce Perwoll sport, který mimo jiné krásně voní. Zde opravdu použití aviváže není nutné.

10. Sušení


Sušení prádla je tou nejméně oblíbenou částí praní. Velké rodiny jistě objevily výhody sušičky a ulehčují si tím sušení, jak jen to jde. Prádlo ale nejlépe vonní a uschne při pověšení venku. Sušení prádla na čerstvém vzduchu je zároveň nejlevnější a nejekologičtější způsob. Ovšem měkkost ručníků ze sušičky jiným sušením nezískáte.

Pokud sušíte prádlo venku, dejte si pozor na sluníčko. Prádlo nevěste v létě v pravé poledne nebo odpoledne, kdy je slunce nejsilnější. Jen tak vám prádlo nevybledne a zachováte stálé barvy.

Při sušení na šňůře nebo věšáku si ale dejte pozor, na některé materiály. Vlněné oblečení se nemá věšet vůbec, měli byste ho odstředit a položit uschnout na vodorovnou plochu. Pokud sušíte hedvábí, nejprve z něj nechte vodu vykapat nebo vymačkejte ručníkem, až potom ho povězte