Dovoz velmi kvalitních produktů z Německa za nižší ceny než v ČR!  

E-shop NAKUPZNEMECKA.CZ Vám garantuje rychlý a pohodlný nákup toho nejkvalitnějšího zboží, které se jinak prodává jen v německých obchodech. To vše z pohodlí Vašeho domova!

Nevíte si rady? Napište nám, rádi Vám poradíme.

Email:vipservices@seznam.cz

 JAK SPRÁVNĚ PRÁT » Praní podle materiálu

Nevíte si rady s materiály, které nejsou z bavlny, která se pere nejsnáze? Zde je několik rad jak vyprat nejen balvnu, ale také samet, krajku, hedvábí, vlnu, nebo kůži.

Bavlna

Bavlna je lehká, měkká, příjemná na dotek a ještě dobře saje pot, a tak není divu, že je tolik oblíbená a vyrábí se z ní kde co. Je sice pravda, že se hodně mačká, ale na druhou stranu snese i hodně vysoké teploty jak při žehlení, tak při praní. Bavlněné věci tedy můžete vyprat klidně na 90 stupňů a nic se jim nestane. Obzvlášť ty barevné byste ale neměli prát na takovou teplotu pořád, rychleji by ztratily barvu.

Nižší teploty si zaslouží také látky, v nichž je kromě bavlny například elastan či jiný syntetický materiál. Je-li bavlna méně kvalitní, může mít také sklon ke žmolkování. Předejít mu můžete tak, že prádlo předtím, než ho strčíte do pračky, obrátíte naruby. To samé udělejte v případě, že má oblečení potisky - to potom naruby i vyžehlete.

Krajka

Krajky se  objevují se na šatech, halenkách i sukních, a samozřejmě na spodním prádle. Původně se krajka vyráběla ručně, dnes už to většinou probíhá strojově, takže i o něco víc vydrží.

Přesto je ale potřeba věnovat jí zvláštní pozornost. Určitě si pořiďte ochrannou síťku, abyste nedávali krajkové prádlo do bubnu pračky jen tak, poškodilo by se. Perte jedině v programu na jemné prádlo. Je-li krajka vyrobena z bavlny či lnu, můžete i opatrně vyžehlit.

Hedvábí

Pravé hedvábí, které se vyrábí z kukel nočních motýlů, se používá především na doplňky, jako jsou šátky a šály, ale také na luxusní šaty či halenky, pánové mohou mít ve svém šatníku také hedvábnou kravatu a k dostání jsou i deštníky z hedvábí.

Hedvábí je úžasný materiál, protože chrání před horkem i chladem. Jeho údržba je ale hodně náročná. Mělo by se prát výhradně ručně ve vlažné vodě s jemným pracím prostředkem či šamponem. Klasické prací prášky by mohly na hedvábí zanechat skvrny, nebo zničit jeho barvu.

Oblečení z něj nikdy neždímejte a nedávejte do sušičky, sušte ve froté ručníku mimo přímé sluneční světlo či dosah topení. Působením sluníčka může hedvábí zežloutnout. Ošklivé a nevypratelné skvrny na něm může nechat také pot. Vyžehlit ho můžete, ale ještě vlhké.

Kůže

Useň neboli kůže je vůbec nejstarším oděvem člověka. Dnes se z ní vyrábějí především boty a kabelky, ale také bundy či kabáty, eventuelně kalhoty. Od pravé kůže poznáte tu syntetickou tak, že má na spodní straně textilii. Má tu výhodu, že ji můžete prát v pračce, ale na druhou stranu se mnohem rychleji zničí.

Pravou kůži byste měli ošetřovat jen jemným kartáčem, a přetřít jelenicí. Zašpiněná místa omyjte hadříkem namočeným v mýdlové vodě a vytřete do sucha. Ošetřujte také speciálními krémy. Nebudete-li si jisti, přenechejte péči raději odborníkům.

Samet

Ze sametu se vyrábí jednak interiérové dekorace, ale také společenské oblečení či kabelky. Péče o něj není jednoduchá, protože se může snadno poškodit. Nikdy ho neperte, čistí se chemicky. Můžete ho zkusit vyčistit v ruce, ale jednodušší je odnést jej do čistírny. Do pračky patří jen samet vyrobený z bavlny.

Pokud byste tuto látku potřebovali přežehlit, zapomeňte na tvrdé žehlicí prkno. Látku zavěste třeba na ramínko a žehlete párou z rubu.

Vlna

Ať už je vlna ovčí, kašmírová, angorská nebo mohérová, vždy vypadá moc hezky a navíc bezvadně hřeje. Její nevýhodou je ale hodně složité praní, protože se ráda sráží a plstnatí. Lepší je proto chemické čištění, eventuelně praní v ruce. Pokud ale takové oblečení přece jen chcete dát do pračky, zvolte ten nejšetrnější program a ještě použijte speciální prostředek určený na vlnu.

Vlněné prádlo se nesmí ždímat, všechnu vodu z něj vymačkejte froté ručníkem a pak jej rozložte na rovnou plochu, kde doschne. Nikdy jej nevěšte na šňůru - vytáhlo by se.